Soğuk Lipoliz | Dr. Levent Karafakı | Ankara 

Soğuk Lipoliz

SOĞUK LİPOLİZ

Soğuk lipoliz olarak da bilinen kriyolipoliz; bölgesel incelme uygulamasıdır. Diğer dokulara zarar vermeden, sadece uygulama bölgesindeki yağ hücrelerini dondurulup vücuttan atılması işlemidir. Uygulamanın etki mekanizması soğuğa karşı duyarlı olan yağ hücrelerini dondurucu soğuğa maruz bırakıp apoptoz mekanizmalarını aktifleştirmek üzerine kuruludur.-8 dereceye kadar soğuğa maruz kalan yağ hücrelerinde apoptozis olarak adlandırılan kontrollü hücre ölümü mekanizmaları devreye girer.

Yağ hücrelerinin bütünlüğü bozularak parçalanması ve vücuttan atılması hedeflenmektedir.

İdeal ağırlığının üzerinde olan kişilerde sağlıklı beslenme protokollerini desteklemek amacıyla kullanıldığı gibi ideal ağırlığında olduğu halde bölgesel olarak yağlanma şikâyeti olan kişilerde de güvenle kullanılmaktadır. Kişilerin uygulama için uygunluğunu değerlendirmek amacıyla kliniğimizde ücretsiz ön görüşme, yağ analizi ve doku muayenesi yapılmaktadır. Değerlendirme sonucu işleme uygun görülen hastalar soğuk lipoliz protokolüne alınır.

İşleme başlamadan uygulama yapılacak bölgede çizimler yapılır. Kişiye özel olarak açılan nemli pedler uygulama bölgesine yerleştirilir. Bu pedler hem soğuğa maruz kalacak olan bölgeyi nemli tutarak uygulama sonrası oluşabilecek hassasiyetleri minimuma indirir hem de soğuk uygulamasının etkinliğini artırır.

Uygulama sonrası yağ hücreleri kan ve lenf yoluyla vücuttan atılır. Tek seansta uygulama yapılan bölgede %20-40 arasında yağ kaybı beklenir. Yapılan bir çalışmada tek seans soğuk lipoliz işlemi uygulanıp hastalar 12 hafta boyunca takip edilmiştir. 12. Haftanın sonunda bilgisayarlı tomografi ile karın çevresi yağları ölçülmüştür.

İşlem uygulanan sol taraf ve uygulama yapılmayan sağ taraf arasında anlamlı farklar olduğu bildirilmiştir.

Parçalanan yağ hücrelerinin vücuttan uzaklaştırılması 15-21. Günler arasında başlayıp 3. Aya kadar devam eder. Soğuk lipoliz uygulaması ile kişiye özel oluşturulan sağlıklı beslenme programı ile birlikte kişiler ağırlık kontrolü ile ilgili hedeflerine ulaştırılırken aynı zamanda bölgesel yağlanma şikayetleri de çözümlenmiş olur. Beslenme düzeninde majör bir değişim yapılmadığı sürece işlemden alınan sonuçlar kalıcıdır.

Uygulama yapılmaya başlandıktan sonraki ilk 5 dakika içinde kişiler sadece soğukluk hisseder. 5-10. Dakikalar arasında hafif bir karıncalanma ve batma hissi normaldir. 10. Dakika sonrasında karıncalanma hissi azalarak kaybolur. Uygulama sonrasında başlık kenarlarının geldiği yerlerde hafif kızarıklık ve hassasiyet görülebilmektedir. İşlemi takip eden 1-2 gün içinde doku tümüyle normale döner. Kişinin gündelik hayatını sekteye uğratan bir uygulama değildir. İşlem sonrasında kişiler günlük rutinlerine geri dönebilir.

Kriyolipoliz uygulamaları FDA tarafından onaylanmış, klinik çalışmalar ile etkinliği kanıtlanmış bölgesel incelme işlemleridir. Uygulama yapılacak bölge ve hastanın yağ kütlesine göre değişmekle beraber 1-3 seans arasında uygulanabilmektedir. Gıdı, kol, göbek, bel, iç ve dış bacak gibi çeşitli bölgelere uygulama yapılabilmektedir.

1-Hwang, I. C., Kim, K. K., & Lee, K. R. (2020). Cryolipolysis-induced abdominal fat change: Split-body trials. PloS one, 15(12), e0242782. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0242782

2-Few, J., Saltz, R., Beaty, M., Kelly, M., Movassaghi, K., Marcus, K. A., Sieber, D., Burns, A. J., & Sangha, S. (2020). Cryolipolysis: Clinical Best Practices and Other Nonclinical Considerations. Aesthetic surgery journal. Open forum, 2(2), ojaa010. https://doi.org/10.1093/asjof/ojaa010Doktorunuza Sorun
Biz Sizi Arayalım

biz sizi arayalım

Randevu Talep Edin