Selülit Uygulamaları | Dr. Levent Karafakı | Ankara 

Selülit Uygulamaları

Selülit Tedavisi : Lipoliz, Mezoterapi ve Endermoloji

SELÜLİTLERE DİKKAT !

Selülit çağımız dünyasında yaşayan kadınların en büyük estetik problemlerinden birisidir. Dünya genelinde 25-65 yaş arası kadınların yaklaşık %85’inde selülit görülmektedir. Selülit cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümü ile karakterize olan bir problemdir. Cildin altında dermis ve epidermis adında selülitle ilgili iki adet tabaka bulunur. Bu tabakalarda doğal olarak yağ hücreleri bulunur.  Yağ hücrelerinin arasında dikey olarak uzanan bağ dokusu bantları yer alır. Bu bantlar sayesinde cildin üst tabakası daha derin dokulara bağlanır. Bağ dokusu bantlarının arasında bulunan yağ hücrelerinin büyüyüp genişlemesi sonucunda cilt yüzeyindeki pürüzsüz görünüm bozularak portakal kabuğu görüntüsü oluşur.

Selülit probleminin artmasına etki eden birçok sebep bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sağlıksız beslenme, paketli gıda tüketimi, hormonal değişimler, genetik faktörler, hareketsiz yaşam, aşırı kafein tüketimi olarak sıralayabilriz. Selülit probleminin giderilmesinde problemin şiddeti de önem arz etmektedir. Kişinin yaşı, vücut ağırlığı, beslenme düzeni ve alışkanlıklarına göre selülit derecesi değişebilmektedir.

 • Birinci derecede selülite sahip kişilerde ayaktayken veya yatar pozisyondayken selülit görüntüsü fark edilmez. Genellikle cildin sıkıştırılması ile görünür hale gelir.
 • İkinci derece selülitlerde bası uygulanmaksızın kişiler ayaktayken görüntü belirginlik gösterir.
 • Üçüncü derecede ise kişiler ayakta veya yatar pozisyonda iken bariz şekilde portakal kabuğu görünümü oluşur. Bu görüntüye sıklıkla ağrı eşlik etmektedir. Kliniğimizde yapılan muayene sonrası; çöküntülerin sayısı, derinliği, cildin bütünsel görünümü, cilt gerginliği gibi kriterler göz önünde bulundurularak kişiye özgü protokoller oluşturulmaktadır.

BESLENMENİZİ VE HAYAT TARZINIZI DÜZENLEYEREK SELÜLİTTEN KURTULUN

Beslenme uzmanı tarafından oluşturulan sağlıklı beslenme programı ile selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Kliniğimizde selülite sebep olan yağ dokusunun sağlıklı beslenme programları ile kontrollü bir şekilde kaybı sağlanmaktadır. Kısa vadede sonuç elde etmek için bilinçsizce uygulanan şok diyetler kişilerin kas kütlesinden kayıplara sebep olarak genel sağlık risklerini artırmanın yanında selülit görüntüsü ve şiddetini artırabilir. Selülitten kurtulmak için;

 • Tüm besin gruplarını içeren sizin için oluşturulmuş sağlıklı bir beslenme programına başlayın.
 • Mümkün olan en kısa zamanda paketli gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Yağların yüksek sıcaklığa maruz kalmasıyla içlerinde trans yağ asitleri oluşur. Trans yağ içeren kızartılmış ürünleri, paketli gıdaları tüketmemeye özen gösterin.
 • Kızartma ve katı yağ tüketiminizi sınırlandırın.
 • Beslenmenizde Omega 3 kaynaklarına sıklıkla yer verin. Haftada 1-2 kez ızgara, buğulama veya fırında hazırlanmış balık tüketin. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, semizotu, ceviz gibi bitkisel omega 3 kaynaklarını beslenme programınıza eklemeyi unutmayın.
 • Cilt kalitenizi artırmak ve sağlıklı beslenmeyi desteklemek için günlük rutinlerinize C vitamininden zengin besinleri ekleyin.
 • Günde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.
 • Basit şeker ve tatlı tüketiminizi sınırlandırın.
 • Günlük tuz tüketiminizi azaltın.
 • Alkol ve kafein tüketimini sınırlandırın.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar yerine ayak tabanınızı destekleyen ayakkabılar tercih edin.
 • Kemik ve eklem sağlığınıza uygun fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin. Uzun süre oturmamaya özen gösterin.

SELÜLİT VE BÖLGESEL ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

Selülitlerin giderilmesinde beslenme ve hayat tarzı değişimlerinin yanında, size uygun bölgesel incelme protokolünden destek alın. Selülitlerin giderilmesi için birçok alternatif uygulama mevcuttur. Kliniğimizde selülit problemi için ozon lipoliz, mezoterapi ve endermoloji uygulamaları bulunmaktadır. Hastanın doku muayenesi ile en uygun tedavi yöntemine karar verilir.

Ozon lipoliz işleminde selülit olan alana bölgesel olarak ozon enjekte edilerek yağ yakımının hızlandırılması ve cildin sıkılaşması amaçlanmaktadır. İşlem sonrası hücre ve dokuların oksijen seviyesi artar. Kişiye özel dozda ve teknikte uygulanan bu işlem ile hem selülit tedavisi hem de bölgesel zayıflama işlemi gerçekleşir. Ozon lipoliz işlemi ortalama 3 seans uygulanmaktadır. Kişiye özel planlanmış beslenme programı ile işlemin etkinliği artırılmaktadır.

Selülit ve bölgesel zayıflama işlemi için uygulanan bir diğer yöntem ise mezoterapi uygulamasıdır. Uygulama bölgesinde etki oluşturacak vitamin, mineral, amino asit ve dolaşım düzenleyicilerden oluşan bu karışım ile karın, bacak ve kollarda selülitlerin giderilmesi, bölgesel zayıflama ve çatlak görüntüsünde azalma sağlanmaktadır. Mezoterapi tedavisinin seans sayısı kişinin doku durumu ve selülitin hangi düzeyde olduğuna göre değişebilir. Genellikle 4-6 seansta yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Bir diğer uygulama da günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden olan endermolojidir. Endermoloji tekniği cilt üzerine yapılan ritmik masaj hareketleri ile dokunun hareketlenmesini sağlar.  Endermoloji yönteminin selülit tedavisinde kullanımı, FDA tarafından 1998 yılında onaylanmıştır. Endermoloji günümüzde selülit tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Endermoloji ile farklı doku katmanlarına masaj yapılarak dokunun esnemesi sağlanır. Endermoloji masajı ile cilt altındaki kan dolaşımında düzelme ve lenfatik dolaşımın normale dönmesi sağlanır. Kişinin doku muayenesi sonucunda planlanan endermoloji tedavi protokolü ile sıkılaşma ve şekillendirmeye yönelik seans sayıları belirlenmektedir. Ortalama 12-15 seans uygulama yapılmaktadır.Doktorunuza Sorun
Biz Sizi Arayalım

biz sizi arayalım

Randevu Talep Edin